چگونه با شکست ها کنار بیاییم؟

پنجشنبه 27 دی 1397
1:57
سید محمد فاطمی
چگونه با شکست ها کنار بیاییم؟
در شرایط کنونی جامعه ما شکست بدترین شرایطی است که یک انسان ممکن است با آن مواجه شود. در حالی که باید از شکست به عنوان فرصتی برای رشد و یادگیری استفاده کرد. کسانی که با شکست مواجه می شوند آن را یک مانع مستحکم می بینند و می گویند نمی توانند بر ضعف هایشان غلبه کنند.

شکست در حقیقت پایان مسیر نیست. شکست ها به ما نشان می دهند که باید برای رسیدن به نتایج بهتر بیشتر تلاش کنیم. اگر می خواهید به شکست ها غلبه کنید و به موفقیت برسید این مطلب را بخوانید که نشان می دهد چگونه با شکست کنار بیاییم و خودمان را به موفقیت برسانیم.

شکست

شکست، موفقیت و ذهن

ترس از شکست و شادی و موفقیت مثل تمام احساس های دیگر باعث واکنش قسمت های خاصی از مغز می شود که به تقویت توانایی های رشد یادگیری کمک می کند.

یکی از اساتید روانشناسی دانشگاه استنفورد تحقیقات وسیعی درباره شکست و چگونگی عملکرد آن در مغز و تولید نتایج متفاوت انجام داده است. او در این تحقیق ارتباط بین کسانی که ترسی از شکست ندارند و کسانی که نمی توانند شکست ها را فراموش کنند را نشان داده است.

نخستین گروه که گروه “ذهنیت رشد” بودند وقتی با شکست مواجه شدند به علت وضعیت تمرکزی که بلافاصله بعد از شکست داشتند به پیشرفت قابل توجهی رسیدند.

اما کسانی که در گروه “ذهنیت ثابت” قرار داشتند بعد از شکست هیچ تغییر و پیشرفتنی نداشتند.

موفقیت نوروپلاستی مغز را تحت تاثیر قرار داده و به یادگیری کمک می کند در حالی که شکست تاثیراتش را روی مهارت یادگیری نشان میدهد.

رها شدن از شکست ها و پیشروی به سوی موفقیت

اکنون که کمی با مکانیسم شکست و موفقیت و تاثیر روانشناسی آن ها آشنا شدید بیایید یاد بگیریم که چگونه با شکست کنار بیاییم و به سمت موفقیت پیش برویم.

به شکست اعتراف کنید

خیلی مهم است اعتراف کنید که شکست خورده اید و یا بهتر بگویم شکست را بپذیرید. با این کار می توانید تشخیص دهید که باید به چه چیزی تمرکز کنید. بنابراین به روش جدیدی به آن موقعیت می پردازید تا موفق شوید.

بنابراین باید شکست را بپذیرید اما روی آن تمرکز نکنید و یا خودتان را نبازید. اگر همیشه به شکست فکر کنید و یا خودتان را آدم شکست خورده ای ببینید روحیه و ذهنیت شما را برای رسیدن به موفقیت تضعیف می کند.

به شکست ها به عنوان یک فرصت یادگیری نگاه کنید

شکست مثل یک احساس ناتوانی است زیرا معمولا شکست را با از دست دادن و پایان کار یکی می دانیم. شکست به معنای از دست دادن نیست و همچنین به این معنا نیست که نباید به خاطر آن به جلو حرکت کنید.

دیدگاه تان را تغییر دهید و شکست را فرصت یادگیری و پیشرفت ببینید. وقتی چنین دیدگاهی به شکست داشته باشید با یک ذهنیت متفاوت با آن مواجه می شوید ذهنیتی که کمک می کند فعالیت های تان را طوری تغییر دهید که به موفقیت منجر شود.

نقشه ای بسازید که شکست را به موفقیت تبدیل کند

وقتی با شکست مواجه می شویم کمی سخت می توانیم خودمان را برای شروع دوباره متقاعد کنیم مخصوصا زمانی که مسیر بسیار طولانی را طی کرده باشید. شکست هر چقدر هم که بزرگ باشد از شروع دوباره نترسید. تمام تصمیم هایی که گرفته بودید را جدول بندی کنید. کدام یک موفق بود کدام یک موفق نبود. سپس تصمیم های بهتری را جایگزین آن ها کنید.

در شکست مسئولیت پذیر باشید

پذیرفتن مسئولیت اشتباهات در طولانی مدت به شما کمک بزرگی می کند. وقتی با شکست مواجه می شوید ابتدا نمی خواهید آن بپذیرید و آن را گردن یک شخص یا یک عامل دیگر می اندازید. شاید در کوتاه مدت احساس خوبی داشته باشید اما هرگز نمی توانید نقش تان را در این شکست تشخیص دهید.

تنها زمانی می توانید به نقص ها و کمبودهای خود پی ببرید که اشتباهات تان را بپذیرید.

وقتی با شکست مواجه شدید یاد شکست ها و موفقیت های گذشته بیفتید

شکست های بزرگ باعث می شوند از خودتان نا امید شوید و دیگر انگیزه ای برای ادامه نداشته باشید. در این لحظات باید یادتان بیاورید که شکست پایان راه نیست. به شکست هایی که در گذشته داشتید فکر کنید و این که توانستید بعد از آن شکست ها دوباره از نو شروع کنید.

سخن آخر

اگر دیدگاه درستی به شکست داشته باشید می توانید آن را پذیرفته و به موفقیت تبدیل کنید


موضوعات: موفقیت,
برچسب ها: موفقیت ,
[ بازدید : 886 ] [ امتیاز : 3 ] [ نظر شما :
]

مطالب مرتبط

نام :
ایمیل :
آدرس وب سایت :
متن :
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) =D> :S
کد امنیتی : ریست تصویر
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به آموزش کسب درآمد با بارگذاری ویدیو است. || طراح قالب avazak.ir
ساخت وبلاگ تالار قیمت ویلچر برقی نوار خطربرق نوار خطر آب و فاضلاب نایلون حبابدار عطر مردانه اورجینال گلچین کلاه کاسکت تجهیزات نمازخانه مجله مثبت زندگی سبد پلاستیکی خرید وسایل شهربازی تولید کننده دیگ بخار تجهیزات آشپزخانه صنعتی پارچه برزنت خرید آنتی ویروس خرید بک لینک خرید آنتی ویروس
بستن تبلیغات [X]