مجله اینترنتی ۹۹ سی سی دات آی آر

وب گردی

جستجو
Search
www.99cc.ir

خرید پنل ارسال پیامک
Panel SMS

امارگیر وبلاگامارگیر سایتتقویم و ساعت
مشاهده آمار وبسایت
کاری که نور خورشید با خانه‌ی شما می‌کند.
نویسنده : سه شنبه 4 دی 1397 - 10:14
کاری که نور خورشید با خانه‌ی شما می‌کند.

جوامع میکروبی مربوط به گرد و غبار داخل خانه، در محیط زیاد هستند. عبور نور خورشید از میان پنجره‌ها، یک نکته‌ی طراحی مهمی است، اما تاثیرات قرار گرفتن در معرض نور بر جوامع گرد و غباری هنوز معلوم نیست. در مطالعه‌ای تازه منتشرشده در مجله‌ی Microbiome، دانشمندان دریافتند که در اتاق‌های تاریک، به‌طور متوسط ۱۲درصد از باکتری‌ها زنده بودند و می‌توانستند تکثیر شوند.


در مقایسه، در اتاق‌هایی که در معرض نور خورشید بود، فقط ۶.۸درصد از باکتری‌ها و در اتاق‌هایی که در معرض نور ماوراء بنفش بود، فقط ۶.۱درصد از باکتری‌ها زنده بودند. گرد و غبار داخل خانه، شامل گونه‌های باکتریایی زنده‌ای است که می‌توانند بعد از تغییرات در شرایط غیرزیستی محلی، غیرفعال شوند و نشان می‌دهد که پتانسیل باکتریایی نور خورشید معمولی که به وسیله‌ی شیشه‌ی پنجره‌ی خانه فیلتر می‌شود، شبیه به طول موج‌های ماوراء بنفش مربوط به ساختمان‌های واقعی است.

نویسنده‌ی ارشد مطالعه دکتر «اشکان فهیم‌پور» پژوهشگر مرکز زیست‌شناسی و محیط زیست دانشگاه اورگان، گفت: «انسان‌ها بیشتر زمان خود را در خانه سپری می‌کنند، یعنی جایی که قرار گرفتن در معرض ذرات گرد و غباری که انواعی از باکتری‌ها را با خود دارند، ازجمله پاتوژن‌هایی که ما را بیمار می‌کنند، اجتناب‌ناپذیر است. بنابراین مهم است درک کنیم که ویژگی‌های ساختمان‌هایی که در آنها سکونت داریم، چگونه بر اکوسیستم‌های گرد و غبار تاثیر می‌گذارد و این به نوبه‌ی خود چگونه می‌تواند بر سلامتی ما تاثیر بگذارد؟»

گرد و غبار نگهداری‌شده در تاریکی حاوی ارگانیسم‌هایی بود که ارتباط بسیار نزدیکی به بیماری‌های تنفسی داشت که در صورت قرار گرفتن گرد و غبار در معرض نور خورشید، این بیماری‌های تنفسی وجود نداشت. دکتر فهیم‌پور و همکارانش دریافتند که نسبت کمتری از باکتری‌های موجود در پوست انسان و نسبت بیشتری از باکتری‌های موجود در هوای بیرون از خانه، در گرد و غبارهایی که در معرض نور بود، نسبت به گرد و غبارهایی که در معرض نور نبود، زنده ماندند.

این می‌تواند نشان دهد که نور خورشید باعث می‌شود که میکروبیوم گرد و غبار درون خانه، شباهت بسیار بیشتری به جوامع باکتریایی خارج از خانه داشته باشند. پژوهشگران ۱۱ اتاق کوچک یکسان با آب و هوای کنترل‌شده‌ای که تقلید از ساختمان‌های واقعی بود را ساختند و آن‌ها را با گرد و غبار جمع‌شده در خانه‌های مسکونی رتبه‌بندی کردند. آن‌ها یکی از سه روش شیشیه‌بری و صیقل‌کاری برای پنجره‌های اتاق‌ها را به کار بردند تا بتواند نور مرئی یا نور ماوراء بنفش را عبور دهند یا اصلا نوری وجود نداشته باشد.

پس از ۹۰ روز، گرد و غبار را از هر محیط جمع‌آوری کردند و ترکیب، فراوانی و پایداری باکتری‌های موجود را تجزیه وتحلیل کردند. دکتر فیهم‌پور گفت: «مطالعه‌ی ما از این خرد ۱۰۰ ساله‌ حمایت می‌کند که نور خورشید قابلیت کشتن و از بین بردن میکروب‌های روی ذرات گرد و غبار را دارد، اما باری درک علل اساسی تغییرات در میکروبیوم گرد و غبار، بعد از قرار گرفتن در معرض نور، به تحقیقات بیشتری نیاز داریم. ما امیدوار هستیم که با درک بیشتر بتوانیم دسترسی به نور خورشید در ساختمان‌هایی نظیر مدارس، ادارات، بیمارستان‌ها و خانه‌ها را به گونه‌ای طراحی کنیم که خطر ابتلا به عفونت‌های گرد و غباری کاهش یابد.»
نوشته: SciNews
ترجمه: زهرا جهانبانی - مجله علمی ایلیاد
منبع: sci-news.com

موضوعات : وب گردی ,
برچسب‌ها: ,
صفحات وب
به صفحات پیشین و بعدی هم سری بزنید!
درباره وب
About US
مجله اینترنتی ۹۹ سی سی دات آی آر